Televizyonun İcadı

Televizyonun icadı, 21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi 75 yıl önce İsveçli bir mucit tarafından keşfedilmiştir. İsveçli mucidin John Logie Baird’dur. Mucit, 21. Yüzyılda insanların bıkmadan saatlerce karşısında oturabileceği televizyonu icat etti. Keşif merakı çocuk yaşlardan itibaren başlayan John Logie Baird, 12 yaşından itibaren elektrik sistemine merak sarmıştır.

Televizyonu Kim Buldu?

Evine elektrik sistemini 12 yaşında döşemiştir. Bu elektrik sistemi ile arkadaşları ile yolda telefonda konuşacak ilk telefon santralini geliştirmiştir. John Logie Baird İskoçya’da Kraliyet Teknik Lisesinde okumuştur. Burada elektrik dersleri almıştır. Ardından üniversitede elektrik mühendisliği bölümünde okumuştur. 1. Dünya savaşının yaklaşması ile eğitimine ara vermek durumunda kalmıştır. Savaşa katılmak için silahlı kuvvetlerde gönüllü olarak katılmak istemiştir. Fakat savaşa katılma başvurusu reddedilmiştir.

Bunun üzerine mucit, bir elektrik enerjisi şirketinde çalışmaya başlamıştır. Fakat sağlık problemleri nedeni ile işi bırakmak zorunda kalmıştır. Bunun ardından fabrikalarda işçi olarak çalışan mucit 1950 yılında memleketi olan Sussex’e geri dönmüştür. Sussex’te tamirci olarak çalışmaya başlamıştır. Burada yer alan mütevazi bir yaşam sürmesi sonucunda sakin ve boş zaman bulmuştur. Böylece uzun zamandır aklındaki proje olan televizyonun icadı için yoğunlaşmaya vakti olmuştur.

Parası olmadığı için maddi imkansızlıklar ile çalışmalarını sürdürmüştür. İlk televizyonunu bir lavabo ve çay tenekesinden oluşturmuştur. İkinci televizyonunu ise, projeksiyon lambası ve bisküvi kutusu ile yapmıştır. Sağlamış olduğu imkanlar ve geliştirdiği düzenek sayesinde kullanılmış lensler ile sürekli devreden tarama disklere yer verilmiştir. Mucidin inşa ettiği bu düzenek tahta çubuklar arasına iğneler geçirilerek oluşturulmuştur. Bu devreler de balmumu ile cihaza tutturulmuş ve televizyonun keşfi yapılmıştır.

Televizyonun İcadı ile İlgili Bilgi

Art arda en iyisi için hep çalışma sürdüren mucit, 1925 yılında hayal ettiği gibi ilk televizyonunda görüntü akışını gerçekleştirmeyi başarmıştır. Mucidin icadı parlak bulunmuştur fakat ilk çıkan her yeni icat gibi pek ciddiye alınmamıştır. BBC yayıncıları o dönemde radyo alanında çalışmalarını sürdürmekteydi.

BBC’nin televizyon yayıncılığına geçişi 1929 yılında gerçekleşmiştir. Bu yayın hem sınırlı bir kitleye ulaşması bakımından hem de ilk deneme yayını olmasından dolayı oldukça önemlidir. BBC televizyonu günde iki kez yayın hizmeti vermeye başlamıştır. İlk yayında haber sunmakta ikinci yayında ise müzik yayını yapmaktaydı.

Günümüze kadar gelmiş televizyonun icadı ve gelişimleri ünlü mucit John Logie Baird sayesinde olmuştur. Elektrik merakından devreler ile iletime, oradan sürekli olarak istikrarsız bir yaşam tarzına rağmen elektrik tutkusundan vazgeçmeyerek üniversiteyi bile bırakmasına rağmen mucitliğin zirvesine uzanan bu yolculukta John Logie Baird oldukça fazla yol kat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu