Pisagor Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Bu makalemizde Pisagor kimdir, Pisagor'un eserleri ve buluşları hakkında bilgi verdik.

Pisagor, MÖ 596 – 500 seneleri arasında yaşamış olduğu tahmin edilen ünlü Yunan düşünür, filozof ve matematikçidir. Dilek Yarımadası’nın karşısında yer alan Sisam Adası’nda doğmuş olan Pisagor’un babası, yüzük taşı yapımcısıdır. Babası ticaret ile uğraştığı için çeşitli şehirleri gezmiş ve şehirler hakkında bilgi edinmiştir. Pisagor’un ilk göç ettiği yer Güney İtalya’da yer alan Crotona’dır. Burada, bir okul açmıştır.

Hayatı

Pisagor’un hayatı, 34 yıllık bir eğitim sürecinden geçmiştir. Mısır ve Babil kahinlerinden örfeik öğretileri tekrar hayata geçirmesine yardımcı olan bir eğitim almıştır. Ardından, Mısır’da Osiris dinine bağlı bir eğitim alan Pisagor, Babil’in Mısır’ı işgal etmesinin ardından Byblonya (matematik ülkesi) ülkesine gitmiştir. Burada, matematik bilimini öğrenmiştir. Pisagor, Mısır ülkelerinde gerçekleşen ayinlerin müzikli olmasından etkilenerek sayıların da tıpkı notalar gibi bir ahengi olduğunu savunmuştur.

Pisagor, 10 sayısını tanrısal olarak yorumlamış ve bu sayının birlikten doğduğunu savunmuştur. 10 sayısını oluşturan birliğin, tanrısal olanla hiçliğin arasındaki birlik olduğunu söylemiştir. Bunlar 1 ve 0 sayıları olarak tanımlanmıştır. Pisagor’a göre renk 5, soğuk 6, sağlık 7, aşk 8 sayıları ile ifade edilirdi. Tam sayıların doğa ile iç içe olduğunu savunan Pisagor, bütün bunlara ek olarak ö dönemde doğru bilinen yanlışları da saptamıştır.

Bunlara; sabah yıldızı ile akşam yıldızının aslında aynı olması örnek verilebilir. Günümüzde Venüs olarak bilinmekte olan bu cisme, Pisagor’dan sonra uzun yıllar Afrodit de denilmiştir. Bunun yanında, Pisagor Dünyanın Güneş’in etrafında dönen bir gezegen olduğunu da dile getirmiştir. Bu saptaması sonucunda sert bir tepki almıştır.

Pisagor; matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzik alanlarında birçok buluş yapmış ve bir süre sonra tepki almıştır. Siyasetçiler bu durumu hazmedememiş ve Pisagor’un okulunu yakarak öğrencilerini ve Pisagor’u öldürmüştür.

Buluşları

Pisagor’un buluşları; ürettiği üçgen bağıntısı (Pisagor bağıntısı), Pisagor teoremi ve irrasyonel sayılar, diatonik skala, kürelerin armonisi önermesi, müzikli tedaviler, 3-4-5 ve 5-12-13 özel üçgenleridir. Çarpım tablosunu da ilk olarak kullanan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Pisagor’un eserleri olduğu düşünülmektedir. Birçok bilim insanı, filozof ve düşünür; Pisagor’un öğretilerinin yalnızca söz ile yayılmamış olduğunu belirtmiştir. Bilinen Pisagor’un eserleri arasında “Doğa” adlı bir eseri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu