Muhteşem Yüzyıl Kösem Dizisindeki Tarihi Hatalar

2015-2017 yılları arasında Star TV de Osmanlı tarihi kurgu türünde yayımlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde tıpkı Muhteşem Yüzyıl dizisinde olduğu gibi birçok tarihi hata yapıldı bu sebeple tarihi gerçek manasıyla yansıtamadı bu hatalardan bazıları şunlardır. İşte tarihi dizilerdeki hatalar;

Muhteşem Yüzyıl Kösem Dizisindeki Tarihi Hatalar

  • İkinci sezonda IV. Murat sarayın avlusunda divanını toplamış yakın zaman da çıkarılan isyanlarla ilgili paşalara ve sipahilere konuşma yapmış ardından isyan da parmağı olan Veziri azam Topal Recep Paşaya ”gel beru topal zorba başı” diye seslenmiş bu sözle beynine kan sıçrayan Topal Paşa suçsuz olduğu konusunda yemin edince padişah sinirlenir ve ”Abdest al bre kafir” diye hiddetle bağırır ve paşanın başına gürz vurarak öldürür ve sipahileri sindirir.
  • Oysa Topal Recep Paşa bu şekilde ölmemiştir. Gerçekte Dördüncü Murat Topal Recep Paşayı kendisiyle görüşmek için 18 Mayıs 1632 de saraya çağırmış Recep Paşa yanına 15 kadar sipahisini alarak saraya doğru yol almıştı.
  • Yanında götürdüğü sipahileri sarayın dışında bırakıp el etek öpmek için padişahın huzuruna çıktığında daha ağzını açmaya fırsat bulmadan padişah paşaya ”Gel beru Topal zorba başı” diye seslenmiş.
  • Bu söz karşısında canı başına sıçrayan Recep Paşa ”Haşa hünkarım razı olduğunuz şeylerin dışında zerre hareketim yoktur” diye yemin billah etse de padişah bu sefer ”Abdest al bre kafir” diye hiddetle bağırmış ve ardından bostancıları çağırarak paşayı boğdurtmuş ve Topal Recep paşanın cansız bedenini de sarayın dışında bekleyen zorba sipahilerin önüne attırmıştır.

Tarihi Hatalar

  • Dizi de Şehzade Bayezid Revan seferi dönüşünde idam edilmişti belki de dizideki en büyük hata budur zira gerçekte Dördüncü Murat Revan Seferine çıkmadan önce bir oldu bittiyle  tahtına namzet gösterilmemesi için Şehzade Bayezid’i ve Şehzade Süleyman’ı öldürtmüştür.
  • İşin garibi dizide Şehzade Süleyman hiç gösterilmemiştir. hayatta kalan şehzadelerden Şehzade Kasım da Bağdat Seferi dönüşü idam edilmişti. Oysa gerçekte şehzade Kasım da ağabeyleri Şehzade Bayezid ve Şehzade Süleyman gibi sefer öncesi tahta namzet gösterilmemesi için idam edilmişti.
  • Dizi de Sultan Murat han baskınında kendisine karşı olan sipahileri pusuya düşürüp öldürtmüştü ancak bu sahne de hata yapılmış Cadı Osman sipahi olarak gösterilmişti. Halbuki Cadı Osman sipahi değil Yeniçeri Ağasıdır.
  • Rivayetlere göre han baskınında değil At Meydanında yeniçeriler başıbozuk hareketlerde bulununca IV. Murat yeniçerileri uyarmış ancak Yeniçeri Ağası Cadı Osman padişahı küçümseyici ifadeler kullanınca padişah gazaba gelmiş ve Cadı Osman’ı kellesini alarak öldürtmüştür bazı söylentilere göre de atıyla birlikte ikiye bölmüştür.

Yazmış olduğumuz bu hatalar herhangi bir diziyi kötüleme amaçlı olmayıp sadece tarihi gerçekleri anlatmaktadır. Tarih dizilerden öğrenilmez….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu