Tarih

Mikroskobun İcadı

Mikroskobun icadı, bakteri ve virüs gibi gözle görülemeyecek düzeydeki küçük canlıların incelenmesi amacı ile icat edilmiş olan bir sistemdir. Mikroskop 17. Yüzyılda icat edilmiştir. Lam ve lamel adı verilen iki adet cam sayesinde gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar büyütülerek insan gözü ile görünebilir bir hale getirilmektedir.

Mikroskop ilk icat ediliş amacına göre sadece gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların görülebilir olmasını sağlamak amacı ile kullanılmıştır. Bunun dışında homojen maddelerin gözle görünür şekilde incelenmesi aşaması için 17. Yüzyılın sonunda Campari’nin yeni icadı ile ortaya çıkmıştır.

Mikroskobun icadı 17. Yüzyılda gerçekleşmiştir. İlk mikroskobu kimin yaptığı bilinmemektedir. Bununla birlikte ilk mikroskobun icadından sonra, mikroskoba dair birçok özellik geliştirilmiştir. Bu özellikler icat eden bilim adamının patentini almasının ardından halka mal olmuştur.

Mikroskopu Kim Buldu?

Geniş yüzeyde bütün canlıları ve maddeleri incelemeye yarayan ilk mikroskop Campari tarafından icat edildiği için, mikroskobu ilk icat eden mucit de o olarak gösterilmektedir. Basit anlamda mikroskop ise, Hollandalı mucit Anton Van Leeuwenhoek tarafından icat edilmiştir. 1590 yılında karmaşık mikroskobun mucidi ise, Zacharias Jansen’dir.

Mikroskop Nedir ve Nasıl Çalışır?

Mikroskop kelimesi Yunancadan türemiştir. Yunanca Mikros sözcüğü günümüzde de kullanılan mikro terimi yani küçük anlamına gelmektedir. Küçük canlıları incelemeye yarayan alet olarak mikroskop kendi tanımını bulmaktadır. Mikroskoplar temel prensiplerde iki adet mercekten oluşmaktadır. Bu mercekler canlıların büyültülmesinin dereceleridir. İncelenmek istenilen canlı ya da parça mikroskobun içerisinde olan camlı bölümün üzerine konulmaktadır. Bununla birlikte ışığın yansıması ve aynaların göstermiş olduğu imkân sayesinde canlılar istenilen oranda büyütülmektedir. Bu büyüme oranı gözle görülemeyecek kadar küçük canlıları göstermesinden dolayı milyonlarca kat büyüklüktedir.

İlk olarak mikroskobun icadında basit mikroskop bulunmuştur. Bu basit mikroskop oldukça sınırlı maddeyi gösterdiği için yeterli veri elde edilememiştir. Bunun ardından karmaşık mikroskobun icat edilme imkânı doğmuştur. Karmaşık mikroskop iki aşamalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Basit mikroskobun belirli bir orana kadar büyütmesinin karşısında karmaşık mikroskop, görüntüleri istenilen ayar ve oranda büyütmektedir. Bu nedenle bakterilerin ve virüslerin incelenmesinde daha kolay ve pratik yola karmaşık mikroskop ile gidilmektedir.

Günümüzde basit mikroskop kullanılmamaktadır. Bunun yerini daha üst model ve gelişmiş donanımı ile karmaşık mikroskop almıştır. Mikroskop keşfedildiği andan itibaren yararlanma gücü yüksek bir alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada uzun yıllardır kullanımda olan mikroskop, ülkemizde yaygın olmayan kullanımı ile sadece 20 yıldan beri hizmet verebilmektedir. Daha çok hastane, okul ve araştırma merkezlerinde kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı