Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti

Sabahattin Ali’nin çok ünlü eserlerinden bir tanesi olan Kürk Mantolu Madonna, okunmaya değer bir aşk romanıdır. Okuyucusunu sürekli olarak merakta bırakan romanın anafikri, insanların hayatta karşılarına çıkan tüm kişilerin bir hikayesi olduğu üzerine kurulmuştur. Roman, insanlara karşı önyargılı olmamak gerektiği ve herkesin tanınmaya değer olduğu konularında mesajlar vermektedir. Kürk Mantolu Madonna romanının konusu; kahramanın yeni tanıştığı Raif isimli kişinin kendi içinde yaşadığı ve kimselere bahsetmediği aşk hikayesi üzerine kurulmuştur.

Kürk Mantolu Madonna romanının kısaca özeti şu şekildedir; Roman kahramanı Rasim, bir arkadaşının ofisinde makul bir maaşla işe başlar ve iş yerinde içine kapanık olarak yaşayan Raif Bey’i görür. Raif Bey’in içinde bambaşka bir dünya olduğunu düşünen kahraman onunla iletişime geçmek ister. Raif Bey, sessiz v kimseyle muhatap olmak istemeyen bir kişidir. Zaman içerisinde kahramana ısınan Raif Bey, kahraman ile bir iletişim kurmaya başlar. Roman kahramanı, Raif Bey’in çekmecesinde sır gibi sakladığı not defterini fark eder. Bu defterin ne olduğunu sorar ancak yanıt alamaz. Bir gün, Raif Bey iş yerinde rahatsızlanır. Roman kahramanı, Raif Bey’i evine bırakır. Burada bir gariplik olduğunu fark eden roman kahramanı hemen iş yerine geri döner ve Raif Bey’in sakladığı defteri okur.

Defterde, babasının isteği ile yurt dışına giden Raif Bey’in hayat hikayesi yazılıdır. Raif bey yurt dışına giderek sabun fabrikasında işe girer. Bir gün bir resim sergisine gider ve sergide kürk mantolu kadın resmi dikkatini çeker. Tabloya hayranlık duyar ve her gün tabloyu görmek için sergiye gider. Bir gün bir mekanda resmi çizilmiş olan kadınla karşılaşır ve tanışmak ister. Kadınla tanışır ve aralarında bir iletişim oluşur. Zaman içerisinde birbirlerine aşık olurlar. Babasının hastalığı sebebi ile ülkesine dönen Raif Bey, bir süre ülkesinde kalmaya karar verir. Bu süre içerisinde kadınla mektuplaşmaya devam ederler. Bir süre sonra kadından gelen mektuplar kesilir. Ne olduğunu anlamak isteyen Raif Bey,  yurt dışına gider ve kadının öldüğünü öğrenir. Ülkesine geri döndükten sonra hiçbir şeyi önemsememeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu