İnterneti Kim Buldu?

İnternet fikri bilgisayarın icadından çok sonra ortaya çıkmış bir düşüncedir. Bu düşüncenin emelleri 1961 yılında ortaya çıkmıştır. Leonard Kleinrock isimli bir bilim insanı, hazırlamış olduğu makale çalışmasında internet hakkındaki fikirlerinden bahsetmektedir. Olması muhtemel durumların üzerine çalışmalarını okuyucuları ile paylaşmaktadır.

1962 yılında Kleinrock, kendisine çalışmalarını sürdürecek bir yol arkadaşı buldu. Bu IPTO yöneticisi olan Licklider’di. İnternet ağı tanıtımını ve çalışmalarını sürdürerek geliştirmiş oldukları çalışmalar neticesinde Arpanet isminde bir ağ kavramı ortaya çıkarmışlardır. Temel anlamda internet ağlarının ilk icadı bu şekilde gerçekleşmiştir.

İnterneti Kim Buldu?

1960 yılından sonra düşünce ve ağ çalışmaları artarda gelerek bir ağ bağlantısı bulunmuştur. Ağ bulunmasının ardından sunucu kavramı geliştirildi. Sunucuların birbiri ile iletişimini ve haberleşmesini sağlayacak olan ağ bağlantısı geliştirilmesinin ardından 1968 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışmalar bu yıllarda sadece bilimsel çalışmalardan ibaretti.

Devlet yönetiminde üst düzey yöneticiler tarafından kullanılan internet ağ bağlantısı, uzun süre halktan saklanamadı. 2 yıl içerisinde halka da tanıtımı yapılan ağ bağlantıları sayesinde halk da internet ile 1969 yılında tanışmış oldu. Kaliforniya Üniversitesinde gerçekleştirilen bir tanıtım sayesinde halka internet ve kullanım alanları açıklandı. Bununla ilgili pek çok bilim insanı tarafından akademik çalışmalar yayımlandı ve makaleler yazıldı. Basın bildirgeleri ile ağ bağlantısı hakkında bilgi verildi ve internet konusunda halkın bilinçlendirilmesi sağlandı.

İlk İnternet Mesajı

İnternet çalışmalarını ve ağ bağlantısı araştırmalarını Kaliforniya Üniversitesi üstlendi. İletişime bağlı olarak ilk internet mesajı 29 Ekim 1969 tarihinde gönderilmiştir. Kaliforniya Üniversitesinden Stanford Araştırma Enstitüsüne gönderilen mesaj iletilememiştir. Hata sinyali vermiştir. Bunun nedeni bilgisayarın çökmesine bağlıdır. Hatalar düzeltildiğinde mesaj alımları ve iletişim durumları gerçekleşmeye başlamıştır.

1969 yılında kullanılan yerel ağ Amerikan ordusu tarafından uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. 1970 yılında Amerika’da yayılım gösteren internet bağlantısı oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 1973 yılında ise dünya geneline yayılması için bir protokol imzalandı. Ülkeler arasında gerçekleşen protokol TCP / IP yazılımlarının geliştirilmesine katkı sağlamış ve internet ağının bütün dünyaya yayılım göstermesini sağlayan bir başlangıç olmuştur.

Şuanda bu protokol sayesinde dünyanın her bölgesinden internete bağlanmak mümkün kılınmıştır. İnternet ağı ile mesajlaşma da bulunarak web siteleri bulunmuş, html gibi adres ağları bulunmuştur. Bilgisayar ve interneti bir arada tutacak tarzda yeni gelişmeler her geçen yıl ağ bağlantılarına eklenmeye devam etmiştir. Yenilikçi bir bakış açısı ile gerçekleştirilen bu sistemde teknolojik yaklaşımlar ön planda tutulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu