Fatih Harbiye Roman Özeti

Şinasi ile Neriman çocukluk arkadaşıdırlar. Karşı cins olarak ilk defa birbirlerini tanırlar ve sevdalıdırlar. Hatta okula bile her zaman beraber gidip geliyorlardı. Neriman’ın babası Faiz  bey ise Şinasi’yi evladı gibi sever onu her geçe evine davet edip saz çalarak sohbet ederlerdi. 

Herkes  bir zaman sonra  onların ileride evleneceğini düşünüyordu. Neriman bir süre sonra Şinasi’ye karşı eskisi kadar ilgili davranmaz ve ondan soğur. Neriman oturduğu semti yani Fatih’i hiç sevemez. Çünkü Fatih onun nazarında doğuyu geri kalmışlığı ve eskiyi temsil etmekteydi. Oturduğu mahalledeki evler ise oldukça eski ve harabeydi. Neriman bir gün Macit adında son derece kibar yakışıklı ve zengin biriyle tanışır. 

Bu Macit ismindeki adam Harbiye semtinde oturuyordu. Bu nedenle oturduğu yer gelişmişliği ve batıyı temsil ediyordu. Neriman Macit ismindeki bu adamdan oldukça hoşlanır ve Şinasi’den habersiz onunla birkaç defa gizlice buluşurlar. Macit bir gün balo davetiyesi verir ve Neriman’ı da davet eder. Neriman bu davete gitmeyi çok arzular ancak babasından izin alması gerekiyordu.

Tam da babasına bu konudan bahsedecekken babası Neriman’a Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Neriman ise  babasından biraz zaman ister. Neriman baloya Şinasi ile birlikte gitmek koşuluyla babasından izin alır. O gün baloda giyeceği elbiseyi seçmek için vitrinleri gezmeye çıkar ve o arada dayısının kızlarının yanına da uğrar. Çünkü  dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlidirler. Eve gittiğinde ise gözü yaşlı bir kadın görür ve nedenini öğrenmek ister.

Kadın kızının genç  ve yakışıklı Rus bir gitariste aşık olduğundan ve ikisinin de ilk başta mutlu bir hayat sürdüklerini anlatır. Fakat bu gençle sefil bir hayat süren kız bir zaman sonra bu gitaristi terk edip zengin biriyle tanışır.

Gerçek mutluluğu bulamaz ve bir süre sonra gitaristin yanına dönmek ister ancak genç artık onu istemez.Bunun verdiği hayal kırıklığıyla evine dönen genç kız evdeki tabancayla intihar eder. Kadının anlattığı bu hikayeden Neriman çok etkilenir ve babasının yanına döndüğünde baloya gitmekten vazgeçtiğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu