Beyaz Diş Roman Özeti – Jack London

İki adam köpeklerin çektiği bir kızakla gür ladin ağaçlarının arasında ilerlemekteydi. Hava o kadar sert ve soğuktu ki adeta nefesleri donmakta idi. Köpeklerin çektiği kızağın arka kısmında ise defnedilmek için bir başka şehre cesedi götüren adamlar aralarında bu ölen kişinin kendilerinden çok daha şanslı olduğunu çünkü böyle bir yerde öldükleri takdirde kimseciklerin onları bir başka şehre götürmeyeceğini düşünmekteydiler. Bu nedenden ötürü aç kurtlar tarafından parçalanma ihtimalleri akıllarına geldikçe içleri korkuyla kaplanmakta ve oldukça korkmaktaydılar. Bu adamlardan biriside Bili idi ve aç kurtların kendilerini takip ettiğini anlamıştı. Henry ise oldukça endişeliydi ve ormanda geçen her dakika içindeki endişe daha da artıyordu. Çünkü sadece üç fişekleri kalmıştı.

Kurtlar gece olunca köpekleri kapıp yemekteydi ancak adamların yanında ateş olduğundan dolayı yanlarına sokulmaya cesaret edemiyorlardı.   Tüm bu olanlara rağmen kurtlar adamların en yakınına kadar yaklaşmakta ve bu da sinir bozucu bir hal almaktaydı. Bir gece kurtlar Bili yakalayıp parçalarlar. O günden sonra yalnız kalan Henry artık geceleri hiç uyumamak da ve tek koruyucusu olduğuna inandığı ateşin dibinden ayrılmamakta idi.

Yine bir gece ateşin tamda sönmek üzere  olduğu gün Henry uyuyakaldı. Çünkü uykusuzluktan oldukça bitap düşmüştür.Adam o gece bazı insanlar tarafından rastlantı sonucu bulunur. Ormandaki aç kurtların arasında dişi bir kurt vardır ve sürünün liderinin her zaman yanında yer almaktadır. Bu arada  ormanda av eti bol olduğundan bir süre beslenebilirler. Yine av sırasında bu dişi kurt için iki kurt birbirine saldırır ve diğer genç kurdu öldürür. Bu kavgadan galip çıkan yaşlı kurt ise dişi kurda sahip olmaya hak kazanır. Artık dişi kurtla birlikte sürekli avlara birlikte çıkarlar.

Bir  süre sonra dişi kurt hamile kalır ve beş tane eniği olur. Yavrularını beslemek için yaşlı kurt ava gider.Ancak o yıl müthiş bir kıtlık baş göstermiştir ve av bulmakta zorlanan yaşlı kurt  yavrularını zor besler hale gelmiştir. Dişi kurt erkek kurdun aç kaldığında yavru kurtları yediği gerçeğini bildiğinden iyice hırçınlanmış ve erkek kurdu mağaraya yaklaştırmamış.

Bir süre sonra bu yaşlı eniklerden dördü ölür ve sadece bir tanesi hayatta kalır. Boz rengindeki bu yavru kurt dışarıdaki canlılardan ve vahşi tabiat hayatından habersizdir. Babasının yine bir av esnasında ölmesiyle mağaradan dışarı çıkar ve doğanın kanunlarını sen yemezsen seni yerler kuralının geçerli olduğu kanunun geçerli olduğunu öğrenir. Bu boz enik zamanla ormanın kanunlarına iyi uyum sağlar ve çok iyi bir avcı olur. Ancak bu bozkurdun hayatında bir süre önemli bir değişiklik olur.

Ormanda ateş yakan insanlarla  karşılaşır ve onların kendisinden daha üstün olduğunu anlar. Kızılderili olan dört adam kurdun annesini tanıdığı için boz eniği de yanlarında götürürler. Sahibi ona beyaz diş adını verir ve  çadırlarının olduğu yere götürür. Başlangıçta insanlardan sürekli dayak yiyen beyaz dişi sahibi dövüşlerde kullanır ve çok para kazanır. Onu bu kabus dolu yaşantından merhametli ve son derece saygın bir kişiliğe sahip olan Weedon Scott  isimli biri kurtarır. Scott beyaz dişin haline acır ve sevgiyle yaklaşır.

Ancak insanlardan sürekli dayak yediği için beyaz diş ona yaklaşma taraftarı olmaz ve hırçın tavırlar sergiler. Zamanla Scott’un bu sevgi dolu yaklaşımına alışır ve aralarında çok güzel bir muhabbet gelişir.Artık beyaz diş uysallaşmıştır. ve insanlara karşı yırtıcı olmaz. Bir gün scott sıcak iklime sahip olan memleketine dönmek ister. Ancak bunu sezen beyaz dişin içini bir hüzün kaplar.Çünkü onu yanında götürmeyecektir.

Scott onun sıcak iklime uyum sağlamayacağını düşünmesinin de hiç şüphesiz bunda payı vardı. Bu yüzden sahibinin onu görmesin diye bir yere kapatırlar.Fakat beyaz diş kapatıldığı yerden camı kırarak kaçmayı başarır ve son anda sahibinin gemisine  biner. Scoott’ın ailesi Beyaz Dişi evde istemezler. Çünkü  zararlı olabileceğini düşündüklerinden korkarlar. Beyaz Diş evdekileri bir hırsızdan kurtarır ve artık evde sevilir. Zamanla da komşularının köpeğinden enikleri dünyaya gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu