Türkçe

Avucunu Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Avucunu yalamak deyimi, dilimizde yer alan ve halk tarafından oldukça fazla kullanılan bir deyimdir. Ortaya çıkış hikayesinde sahip olduğu anlamı günümüze kadar sürdürmekte ve umduğunu bulamamak anlamında kullanılmaktadır. Aradığını bulamayan, umduğuna nail olamayan, istediğini elde edemeyen kişiler için kullanılan bu deyim dilimize yerleşmiş olup hemen herkes tarafından bilinmektedir.

Avucunu yalamak deyiminin hikayesi

Avucunu yalamak deyiminin hikayesi, doğadan gelmektedir. Ayılar bilindiği üzere kış uykusuna yatan hayvanlardır. Ayıların kış uykusu çok uzun sürmektedir. Bazı ayılar kış uykusuna sonbaharın sonuna doğru yatmaktadır ve bütün kışı uyuyarak geçirmektedir. Böylece enerji harmamaktadır. Kışın, vücutlarındaki yağı yakarak kışı geçiren ayılar bütün kış hareketsiz olarak uyumaktadır. Ancak, ayılar kış uykusundan kalktıklarında aç olarak uyanırlar. Çünkü çok uzun bir süre uyumuş ve hareketsiz kalmışlardır. Aç uyanan ayılar, açlıklarını gidermek adına bir şeyler yapmaya başlarlar. Ayıların açlıklarını gidermek için ilk yaptıkları şeylerden bir tanesi de avuçlarını yalamalarıdır.

Hiçbir besin elde etmeyecek de olsalar yalnızca kendilerini tatmin etmek adına avuçlarını yalarlar. İnsanoğlu, doğayı gözlemleyen ve yaşamak için gereksinim duyduğu çoğu şeyi doğadan alan bir tür olarak ayıların bu davranışını gözlemlemiş ve analiz etmiştir. Gözlem ve analizlerin sonucunda ayıların avuçlarını yalama eylemi bir deyim haline gelmiştir.

Bu deyim günümüzde de, aradığını bulamayan kimseler için “avucunu yaladı” yani elde edemedi ya da aradığı şey sonucunda başarısız olacağı düşünülen kimselere “avucunu yalarsın” yani elde edemezsin anlamında kullanılmaktadır. Tamamen doğadan alınmış olup halk arasında oldukça kabul görmüş bir deyimdir.

Çünkü, insanların hayatlarında da bazen ayıların yaşadığı bu duruma benzer durumlar yaşanmaktadır. Yaşanan bu durumları ifade edebilmenin en uygun yolu, bu deyimi kullanarak örnekleme yapmaktır. Böylece, yaşanılan olaylar esprili bir şekilde ve örnekleme yapılarak ifade edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı